Ek Gıdaya Başlarken Dikkat Etmemiz Gerekenler…

5Q9A6600

Bebeklerimiz doğduğu an itibariyle onlar için tek amacımız en güzeli en iyisini onlara sunmak. Uyku, besin, eğitim vs tüm konularda. Bu uğraşımız içinde aslında onlara iyilik yaptığımızı sanıp bazen ne yazık ki ufak tefek hatalar yapabiliyoruz hepimiz. Özellikle ek gıdaya geçişte dikkat etmemiz gereken hususları sizin için Uzmanlarından dinledim.

5Q9A6902

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren ihtiyacı olan her besin vitamin ve kalori anne sütünde saklı. Sütünüz yettiği sürece bebeğinizi emzirmeniz onun sadece bebeklik dönemindeki gelişimi açıcından değil büyüyüp hayata katıldığında dahi önem arz ediyor. Zira emzirdiğiniz sürece çocuğunuzu hayat boyu ayakta tutan bağışıklık sistemine katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Özellikle ilk 6 ay mutlaka emzirmek çok ama çok önemli. 6 aydan itibaren ek gıdaya başlarken ise acele etmemek ve 3 gün kuralını uygulamak hayati önem taşıyor. 3 gün bekleme kuralını hatırlatmak gerekirse, ek gıdalara geçiş sürecinde bebeğinizin yiyeceklere vereceği olası reaksiyonları rahatça takip edebilmeniz için çok önemli bir kural. Bu kural sayesinde bebeğiniz yeni bir yiyecekle tanıştığı zaman oluşabilecek alerjik reaksiyonları, olası yan etkileri ve hangi belirtinin hangi yiyecekten kaynaklandığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Örneğin ek gıdaya ilk başladığınız gün kabak, patates ve havucu aynı anda verirseniz ve bebeğinizde alerjik bir reaksiyon oluşursa, ne yazıkki hangi yiyeceğin buna sebep olduğunu bilmeniz mümkün değildir. Dolayısıyla ek gıdaya başlarken olabildiğince minik porsiyonlarla, besinleri deneyerek yol almanız hem alerjik reaksiyonlar açısından hemde bebeğinizin bağırsak hareketlerini yormamanız açıcından çok önemli. Bebeklerin besin ihtiyaçları yetişkinlerden farklıdır. Özellikle, günlük kalori ve su ihtiyaçları yetişkinlerden çok daha fazladır. “durmuyor bu çocukkk” diye yakınırız bazen hepimiz! Bu kadar hareket halinde olan ve yorulmak bilmeyen bir organizmanın  bizimle aynı besinleri tüketmesi bebeğimiz için yeterli olmayacaktır. Doğru porsiyonlarda doğru besin gruplarından bir dağılım yapılarak menüleri oluşturulmuş bir bebeğin gelişimi çok daha iyi olacaktır.

5Q9A6795

Bebek beslenmesinde amaç bebeği doyurmak değil, ayına uygun gelişimi için en doğru besinleri verebilmektir . Bebeklerin 2 yaşına kadar temel besin öğesi olarak anne sütü tüketmesi ve anne sütüne ilave olarak 4 ila 6. aydan itibaren ek besinlere, günde 2-3 kez olacak şekilde, başlaması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. 6 aydan sonra anne sütü bebeklerin gereksinimlerini karşılayamaz. Bu nedenle, ek beslenmeye erken ya da geç başlanmamalıdır.

Bebeklerin ek besine zamanında başlaması önemli, aksi takdirde tamamlayıcı besinlere erken başlanırsa şunlar görülebiliyor: Alerjiler (döküntü, ishal, kusma),   Azalan anne sütü nedeniyle yetersiz demir ve kalsiyum alımı, Böbrek solüt yükünde artış ve böbreklere fazla yük binmesi.                           Tamamlayıcı besinlere geç başlanırsa: Yetersiz beslenme sonucunda büyüme ve gelişme geriliği, Yetersiz lif tüketimi sonucunda kabızlık, Çiğneme ve yutmayı öğrenmede problemler görülebiliyor. 

The European Society for Pediatric  Gastroentrology, Hepatology and Nutrition Commitee on Nutrition’a (ESPGHAN) göre;  tamamlayıcı besinlere 17 haftadan önce ve 26 haftadan sonra başlanmamalıdır. Bebek ve küçük çocuk ek gıdalarının tohumdan sofraya ulaşımına kadar her aşaması, Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıda Tebliğleri ve ilgili diğer yönetmelikler tarafından kontrol edilmektedir. Hero Baby’nin tüm ürünleri, 0-3 yaş «Bebek ve Küçük Çocuk» beslenme tebliğlerine göre üretilir. Tebliğe göre bebek ve küçük çocuk ürünlerine koruyucu katkı maddesi eklenemez. Bebek ve Küçük Çocuk ürünü ibaresi bulunan ürünlerin yetkili mercilerle kontrol edildiğinden ve koruyucu katkı maddesi içermediğinden emin olabilirsiniz. Tabi tüm bunların en önemlisi ek gıda sürecinde doktorunuzla ilerlemek. Doktorumuzun önerileri ve tavsiyeleri bizler için çok önemli.

 

Sevgilerimle…

Yorum Yapın

Gezinme