Gebelikte – Hamilelikte Ne Yenir ?

Gebelikte – Hamilelikte Ne Yenir ?

Hamilelik diyet dönemi değildir, hamilelikte esas önemli olan dengeli ve sağlıklı beslenmektedir. Hamilelik döneminde anne adaylarının beslenmelerine özen göstermesi önem arz etmektedir.

www.annebebektavsiye.com platformu olarak Gebelikte – Hamilelikte Ne Yenir ? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hamilelik / Gebelik Döneminde Doğru Beslenme;

Normal bir gebelikte annenin 8-13 kg alması normaldir. Genellikle ayda 1 kilo gramlık kilo artışı yeterli olmaktadır. Bu kilo artışını sağlayabilmek için ortalama 200-300 kalori ek enerji alması, 500 mg. kalsiyum ve 15-20 mg. demir alması gerekmektedir.

Unutmayın ki sadece kendi gereksinimiz için değil, yediklerinizin bebeğe aktarılması için düzenli ve dengeli beslenmelisiniz.

Hamilelik döneminde alınan kilolara üzülmeyin, hamilelik döneminde aldığınız kilolar emzirme döneminizde süt yapımında kullanılacaktır. Bu sebeple hamilelik döneminde aldığınız kiloları vermek sanılandan kolay olmaktadır.  Hamilelik döneminizde yağdan mümkün olduğunca uzak durmanız fazladan kilo almamanıza yarayacaktır.

Gebelikte ( Hamilelikte ) ek olarak folik asid ve demir’i almanız gerekmektedir. Çünkü folik asid ve demir’i besin yoluyla karşılamanız pek mümkün değildir.

Hamilelik döneminde bir bebek 30 gr. kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır. Annenin kemiklerinden aldıkları bu kalsiyumu karşılaya bilmeniz için, günde 2 su bardağı yoğurt yada süt, 2-3 dilim kaşar yada lor peyniri yemeniz yeterli olacaktır.

hamilelikte diyet

Hamilelik döneminde hangi besinleri yiyebilirsiniz ;

Protein ve kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri bebeğinizin büyümesi,  kemik ve diş yapısının gelişmesinde görev alırlar.

Kuru baklagiller, et ve yumurta ise kemik ve diş gelişiminin yanında, beyin, kas gelişiminde de görev yaparlar. Hepsinden önemlisi kan yapımında görev alırlar.

Büyüme ve gelişme için ise; sebze ve meyvelerden gerekli vitamin, mineralleri sağlarlar.

Yağ ve şeker sadece enerji için gerekli olup, tahıllar ise karbonhidrat ve B grubu vitaminleri içerirler.

Hamilelikte vitamin ve minerallerin önemi;

Doğru beslenmeyi öğrenebilmek ve bunu alışkanlık haline getirmek hamilelikte çok önemlidir. Vitamin ve mineraller için ekstra yemek yemeniz gerekecektir.

Gebelikte vitamin ve mineral yetersizliğini çekmek istemiyorsanız aşağıdaki listeye dikkat etmelisiniz.

 • Sigara kullanımı olmamalıdır.
 • Alkol ve madde bağımlığı olmamalıdır.
 • Gebelik esnasında doktor kontrolü dışında diyet yapılmamalıdır.
 • Katı veya vejeteryan yemek olmamalıdır.

Unutmayın, dengeli ve yeterli beslenme, tüketmek zorunda olduğunuz besinleri almanız önem arz etmektedir.

Hamilelik döneminde kaçınılması gereken besinler

Karides, midye ve istiridye gibi az pişmiş yada çiğ deniz ürünlerinden uzak durulmalıdır. Az pişmiş deniz ürünleri zehirlenmenize yol açabilir.

Mevsiminde taze balık yemelisiniz, ağır civa ( metal ) içeren kılış ve köpek balıklarını yememelisiniz. Konserve balık’tan uzak durmalısınız. Uskumru, hamsi, sardalye, levrek gibi balıkları yiyebilirsiniz.

Pastörize yapılmış süt ve süt ürünlerini yiyebilirsiniz, pastörize edilmemiş, küflü peynirler yemeyiniz. Pastörize edilmemiş peynirlerde listeria adı verilen ve düşük, erken doğum, doğum kusurlarına yol açan bir bakteri cinsi vardır.

Az pişmiş yumurta ve çiğ et yenmemelidir. Çiğ ette düşük doğuma sebep olan toksoplazma vardır. Buzluktan çıkardığınız et kendiliğinden iyice çözülmeden pişir meyiniz.

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler;

 • Kahve ve çayı azaltın. Günde iki fincandan fazla çay içmeyin. Haftada 1-2 kez kahve içebilirsiniz. Posalı (lifli) yiyecekler, gebelikte sık görülen kabızlığın ve bağırsak tembelliğinin önlenmesinde önemli besinlerdir. Tüm sebze ve meyveler lif açısından zengindir ve her gün en az 4-7 porsiyon yenilmelidir.
 • Aldığınız gıdaların taze olmasına dikkat edin. Konserve, beklemiş gıdalar ve içinde katkı maddeleri bulunan gıdalar yerine taze ve doğal maddeleri tüketmeye özen gösterin.
 • Günde en az 8-10 bardak su için. Yaz aylarında bu miktarı 12 bardağa kadar çıkarabilirsiniz. Özellikle üçüncü dönemde de ortaya çıkabilecek kabızlık şikayetleri için bol su için. İyi yıkanmış salata yiyerek ya da iyi yıkanmış kabuklu meyve tüketin. Her gün en az 40 dakikalık yürüyüşler yapın.
 • Aşırı yağlı, tatlı, baharatlı ve kalorili gıdalar yerine protein ve karbonhidrattan zengin, yağ oranı düşük besinlere yönelin. Tatlı ihtiyacınız arttığında hemen rafine şeker ve bunlarla yapılmış tatlılara yönelmeyin. Kurutulmuş meyvelerden yararlanabilirsiniz. Unutmayın önemli olan sizin kilo almanız değil bebeğin yeterli beslenmesidir.
 • Kalsiyum kaybına engel olmak için günde 1-2 bardak süt, yoğurt ya da ayran için. Süt ve süt ürünleri mutlaka pastörize olmalıdır. Süt ya da yoğurt tüketmekten hoşlanmıyorsanız yerine peynir ya da çökelek de kullanabilirsiniz.
 • Gebeliğe bağlı şeker hastalığı (gestasyonel diyabet) söz konusu ise diyet uzmanınızın önereceği şekilde kalori kısıtlamasına gidilebilir.
 • Çok yağlı peynir ve etlerden uzak durun.
 • Aldığınız besinlerde “çeşitliliğe” önem verin. Bu şekilde vitamin ve minerali alımınız yeterli olacaktır.

Yorum Yapın

Gezinme