Küpeli Kız Olduk :)

IMG_20160309_213008

DİKKAT: Bu yazı tamamen benim evladımı küpeli görmek istememle, onun ileride rahat edeceğini düşünmemle alakalıdır. Bu bir tercihtir. “Kesinlikle deldirin” gibi bir çabam yoktur. Sadece deldirme işlemi öncesi,sırasında ve sonrasında neler yaşadığımı sizlerle paylaşmak istedim:)

İnstagram hesabım olan @ceydalfa da sıkça sorduğunuz sorular         ” Alfa’nın kulaklarını nerde, nasıl, ne zaman deldirdiniz?” ! Bende kulak deldirme maceramızı burada uzun uzun anlatmak istedim. Ne macerası yahu dediğinizi duyar gibiyim ama gerçekten macera oldu benim için.

Beni tanıyanlar bilir; Alfa ile ilgili konularda kılı 40 yararım genelde. Kulak deldirme konusuna karar vermek konusu da aynen böyle uzuuun bir araştırma ve danışma süreci sonucunda kesinleşti. Öncelikle Alfa’ya herkesin “ay ne kaa güzel erkek” şeklinde sevgisini göstermesinden sıkılmış, ” olur mu o kız lbebek,lütfen” şeklinde açıklama yapmaktan yılmıştım. Birde her zaman kız çocuklarında küpeye bayılırım. Son olarak ileri ki yaşlarda kulakları delinen çocukların yaşadıkları travmaları okudukça olabildiğince çabuk halletmem gerektiğine emin oldum. Doktorumuz 1 yaşını doldurmamız gerektiğini söylemişti ama ben 1.5 yaşına kadar beklemek istedim. Aslında canının yanmayacağını (kulak memesindeki sinirler en geç aktif hale gelen sinirler diye okumuştum bir yazıda) ancak ürkebileceğini düşündükçe acaba yaptırmasam mı diye düşünmedim değil. Ancak şimdiden küpelerimi takılarımı takmaya çalışan bir bücürün ileride bu konuda mutlu olacağını düşünmek içimi ferahlattı. Son olarak en büyük problem nerde yaptıracağıma karar vermekti! Çünkü kesinlikle hijyen konusunda ne kadar dikkat edileceğine emin olmadığım sıradan bir kuyumcuda yaptırmayı düşünemezdim bile. Hatırlarmısınız biz ufakken poliklinikler de delinirdi kulaklarımız. Araştırmadığım yer kalmadı ancak ben kulak delimi yapan bir poliklinik bulamadım ne yazıkki. Yoğuuun araştırmalarım sonucunda Akasya Avm deki Akasya Eczanesinde deldirmeye karar verdim. Hatta yanımda dostlarımda vardı (saolsunlar) çünkü olabildiğince az sıkıntılı bu işi halletmek istiyordum. Eczane çalışanları çok anlayışlı, kibar ve titizdiler kesinlikle söylemeden geçemeyeceğim. Kulakları temizlediler sıkıntı yok! Soğutucu sprey sıkıldı ki hafiften “noluyo be” ifadesi yerleşti! Derken geldik o büyük an’a! Tek atış olabildiğince hızlı davrandı işlemi yapan hanımefendi. Alfa durdu! Anladı birşey olduğunu! Tabiki ağlamaya başladı 🙂 O sırada arkadaşım raflarda bit tokasından selülit kremine ne bulduysa toplayıp Alfa’yı güldürmeye çalışıyordu 🙂 Tam sustu Alfa … Eyvah 2. kulağı ne yapacağız dimi yaaa? Gözümüzü karartıp bir anda diğeri de delindi de rahat bir nefes aldım. Ondan sonraki 2 saat kucak kucağa ve arada ağlayarak geçti. Hemen doktorumuzu aradım istersem ağrı kesici verebileceğimi söyledi. Ama ben Alfa’nın olabildiğince az ilaç alması gerektiğini düşündüğümden ilaç vermedim. 2 saat sonra zaten normal hayata dönmüştük. Elini kulağına attığı her anda ne kadar güzel olduğunu hatırlatıp ellememesini sağlamaya çalıştım. O da zamanla dokunma çabasından vazgeçti ve alıştı küpelerine. Yine de uzunca bir süre sallantılı küpe takmayacağız her ihtimale karşın. Bu konuda çok gecikmediğimiz için bende Alfa’da mutluyuz.

IMG_20160213_201609

Tabi akşamına bizde pasta kesmeler, kutlama yapmalar,hediyeler vs… Bir şenlik havasında olayı ilan edince Alfa acayip mutlu oldu. Hala sorsanız “küpelerini görebilirmiyim?” diye; emin olun mutlu bir sırıtışla size kulaklarını gösterir. Annesi olarak bu işi travma halinde değil de mutlu bir anı olarak hallettiğimiz için ben de çok mutluyum 🙂

Sevgiler

 

1 yorum

  1. Ceyda’cım ben de her iki kızımın kulaklarını 13-14 aylıkken deldirdim. Aysu’nun Bulgaristan’da bir doktorda, çünkü orada doktorlar yapıyor bu işlemi, Aslı’nın da yine çocuk doktoruna gidip deldirdim. Bu arada ben de eczacıyım bilirsin belki, ama kulak delmiyorum 🙂 Yani hiç yanaşmadım o işe… Bence de kızlarda küpe güzel duruyor… Güzel günlerde taksın cicilerini

Yorum Yapın

Gezinme