Normal Doğumun Faydaları (Avantajları)

Normal Doğumun Faydaları (Avantajları)

Adından da anlaşıldığı gibi doğumun normal olanı normal doğumdur (diğer adı vajinal doğum), bu nedenle elbette sezaryen ameliyatı ile gerçekleşen doğumlara göre bazı avantajları, anne ve bebek açısından faydaları vardır.

Normal doğum insanoğlunun var oluşundan beri uygulanan fizyolojik ve doğal doğum yöntemidir. Bilindiği üzere, normal doğum bebeğin vajina yoluyla, annenin kasılma hareketleriyle dünyaya gelmesidir. Günümüzde meydana gelmiş suda doğum, sezaryenle doğum gibi birçok k doğum yöntemi bulunmuş olsa da, normal doğum uzamanlar tarafından tavsiye edilmekte olup, bebek ve anne açısından en güvenilir ve yararlı doğum yöntemi olarak görülmektedir. Normal doğumun etkili bir doğum yöntemi olduğunu gösteren bir takım sebepler vardır.

İlk olarak, normal doğumun duygusallık boyutundan bahsedecek olursak, bir annenin bebeğini hissederek, doğum sancılarına  dayanarak, sabrederek dünyaya getirmesi bebeğine daha düşkün olmasına ve annelik duygusunu daha derin bir şekilde hissetmesine yön verecektir. Ayrıca yapılan araştırmalar, diğer doğum yöntemlerine kıyasla, normal doğum yapan anne ve bebeklerinin arasındaki sevgi bağının daha güçlü olduğu kanısını doğrulamışlardır. Bu nedenden dolayı, herhangi bir problem yoksa normal doğum yöntemine gidilmesi anne ve bebek arasındaki sevgi bağı açısından etkili olacaktır.

İkinci olarak, normal doğumun fizyolojik ve sağlık açısından faydalarına değinecek olursak, bebek için birçok avantajını görmekteyiz. Doğum esnasında bebeğin akciğerleri sıkışır ve büzüşür. Ancak normal doğum sayesinde, soluk alıp vermeye daha hazırlıklı olur. Ayrıca normal doğum olduğu için bebeğe anestezi uygulaması da yapılmamakta ve hastaneden çıkış süresi de daha kısa olmaktadır. Normal hayata dönüş hem anne hem de bebek açısından çok kolay olmakta ve emzirme faaliyetine hemen geçilmektedir. Bunların yanında, anne sezaryenle doğum yapmadığı için dikişlerinin iyileşmesi için beklemesine gerek kalmamaktadır. Sezaryen ile doğuma göre, kan kaybı daha az olur. Yapılan araştırmalar normal doğum yapan annelerin sezaryenle doğum yapan annelere göre daha kolay ve hızlı kilo verdiklerini ve göbeğin eski haline daha kısa sürede döndüğünü göstermektedir. Son olarak, normal doğum doğal bir doğum yöntemi olduğu için diğer doğum yöntemlerine göre oldukça ekonomik olduğunu söylemek gerekir.

Normal doğumun bebeğe faydaları:

 • Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntısı gelişme riski daha azdır. Bunun nedeni bebeğin doğum kanalından geçerken uğradığı baskıdan dolayı akciğerlerindeki amnion suyunun atılması olarak düşünülmektedir.
 • Bebeğin normal doğum sırasında doğum kanalından geçerken ağzı ile temas ettiği bakterilerin bağışıklık sisteminin gelişmesinde faydalı rol oynadığı düşünülmektedir.
 • Normal doğumun ilerlemesi sırasında bebekte meydana gelen hormonal dalgalanmaların bebeğin doğumdan sonra anne ile bağlantı kırmasında faydalı olduğu düşünülmektedir. Normal doğum sırasında bebekte salgılanan endorfin hormonu (mutluluk hormonu ) bebeğin kordon kanında tespit edilmiştir. Bu hormonlar bebeği dış ortama hazırlar.
 • Normal doğum ile doğan bebeklerin anne memesini emme, memeye masaj yapma gibi becerilerinin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.
 • Normal doğum sonrası anne ile bebek arasında cilt teması daha hızlı ve kolay gerçekleşir. Bu temas bebeğin anneye bağlanması ve gelişimi açısından çok önemlidir.
 • Normal doğumla dünyaya gelen bebekler sezaryen ile doğanlara göre yoğun bakıma daha az alınırlar. (Genellikle riskli doğumların sezaryenle gerçekleşmesinden kaynaklanabilir.

İşte normal doğumun anneye faydaları

 • Normal doğumdan sonra annenin iyileşmesi ve günlük hayata dönme süresi çok kısadır.
 • Normal doğum yapan anneler hastaneden daha kısa sürede taburcu edilirler. Bu hem sağlık açısından hem parasal açıdan anneye fayda sağlar.
 • Normal doğum yapan bir anne büyük bir güven ve başarma duygusu hisseder.
 • Normal doğumda sezaryene göre “doğum sırasında anne ölüm oranı” daha azdır.
 • Normal doğum yapan annenin rahminde bir kesi veya hasar oluşmadığı için sonraki doğumlarını da normal yolla yapma şansı vardır. İleri ki hayatında geçirebileceği karın ameliyatları için bir risk taşımaz.
 • Normal doğumda doğum sonrası enfeksiyon ve kanama benzeri komplikasyonlar daha azdır.
 • Normal vajinal doğum yapan annenin doğum sonrasında ağrı şikayeti sezaryene göre çok azdır.

Yorum Yapın

Gezinme