Tüp Bebek Tedavisi Tavsiye

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Herhangi bir hastalık veya ağrı nedeni ile ilaç kullanımında mutlaka tüp bebek tedavisini uygulayan doktora danışmak gerekir.
 • Tüp bebek tedavisi boyunca anne adayı spor ve egzersiz tarzı uygulamalara ara vermelidir.
 • Gebelik oluşmadan ve oluşan gebeliğin devamında kesinlikle alkol ve sigara tüketilmemelidir.
 • Tüp bebek tedavisi devam ettiği sürece cinsel münasebette bulunmamak gerekir.
 • Özellikle anne adayının stresten arınması gerekir. Tedaviyi uygulayan doktora ve kendine güvenmeli ve rahat olmalıdır.
 • Erkek adaydan alınacak sperm gününden 3 gün öncesine kadar cinsel münasebet olmamalıdır.
 • Hastanın evde uygulaması gereken ilaçlar ve iğneler tarifine uygun ve zamanında yapılmalıdır.
 • İlaçların doz ayarlaması doktorun tavsiyesi haricinde olmamalıdır.
 • Embriyo transferini takip eden 2 gün uzun yolculuk yapılmamalıdır ve hasta istirahat etmelidir.
 • Hamam ve kaplıca gibi sıcak ortamlardan uzak durmakta yarar vardır.
 • Tüp bebek tedavisinin gerçekleşeceği merkez seçiminde oldukça dikkat edilmelidir. Merkezin sağlıklı gebelik başarısı göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer

Tüp bebek tedavisi iki gruba ayrılmıştır. Bir tanesi kısa tüp bebek tedavisi olarak adlandırılmaktadır. Bu tedavi en kısa olanıdır ve 15 gün sürmektedir. Bunun haricinde daha başarılı olan başka bir tedavi türü de vardır. Ancak bu tedavinin yapılan protokolleriyle birlikte yaklaşık olarak 3 hafta sürdüğü söylenilmektedir. Aslında tüp bebek tedavisinin belirli bir net tedavi süresi yoktur. Tüp bebek tedavisinin bitiş süresini hastanın kendisi belirlemektedir. Yani her hastaya uygulanan tedavi yöntemi aynı olmayabilir veya bazı hastalar tedavinin tüm aşamalarından geçmek zorundadırlar, bazıları ise çok ileri olmadığı takdirde son aşamadan başlayabilirler. Bu yüzden bu süre değişkenlik göstermektedir.

Ancak yine de bir süre vermek gerekirse 10 gün ile 15 gün arasında değişen bir tedavi yöntemine sahiptir. Tüp bebek tedavisi sırasında hastanede yatılmasına gerek yoktur. Doktor tarafından belirlenen tedavi günlerinde hastaneye gelip tedavi olduktan sonra evinize rahatlıkla gidebilirsiniz. Tüp bebek tedavisinde eğer tedavi olan erkek ise erkeklerin tedavisi 1 gün gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri ( Tüp Bebek Aşamaları )

 • Tüp bebek tedavisi sonrasında hamilelik belirtileri ne zaman başlar?
  Transferden 12 gün sonra kanda B-HCG değerine göre (kanda gebelik testi) hamilelik var mı yok mu anlaşılır. Gebelik testi yapılana kadar herhangi bir hamilelik belirtisi olmaz çünkü gebelik ile ilgili hormonlar henüz anne kanına geçmemiştir. Hamilelik belirtileri en erken gebelik testi yapıldıktan sonraki hafta başlar yani transfer tarihinden 15-20 gün sonra başlar. Bu nedenle aileye hamileliğin ilk haberini veren belirtiler değil gebelik testidir.
 • Tüp bebekte hamilelik belirtileri nelerdir?
  Normal yollaoluşan gebeliklerden farklı değildir. Bulantı ve bazen buna eşlik eden kusma, halsizlik, göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk ilk belirtilerdir genellikle. Bazı yiyeceklerden tiksinme, aşerme daha sonraki haftalarda meydana gelir genellikle.
 • Hiçbir hamilelik belirtisi olmayanlar:
  Her anne adayında hamilelik belirtisi olmayabilir, bu endişe veya tüp bebeğin tutmadığına dair korku yaratmamalıdır. Normal kendiliğinden meydana gelen gebeliklerde de her zaman gebelik belirtileri olmaz veya geç haftalarda başlayabilir. Testte gebelik görünmesine rağmen hiçbir belirti olmaması gebeliğin sağlıksız olduğunu veya düşük olacağını göstermez, bu tamamen anne adayının fizyolojik yapısı ile ilgili bir durumdur?
 • İkiz-üçüz gebeliklerde belirtiler:
  Çoğul hamileliklerde belirtiler aynı tekiz gebeliklerde olduğu gibidir. Ancak burda bulantı ve kusma şikayeti daha fazla olur genellikle, bunun dışındaki belirtilerde bir fark olmaz ilk aylarda.

 Tüp Bebek Fiyatları ( Tüp Bebek Maliyeti )

Tüp bebek tedavisi fiyatları bu yıl, yani 2014 senesinde de geçen senelere kıyasla çok büyük farklılıklar göstermez. 2014 senesinin en büyük fark gösteren tarafı, SGK’dan tüp bebek tedavi raporu elde eden kişiler için oldu. Bu seneden önce, SGK’dan tüp bebek raporu alan kişiler, kliniklere yaklaşık 800 tl ve 1500 tle arası bir fiyat vermek durumundaydı. Ancak 2013 yılının sonunda fark ücreti 2500 tl olmuştur, bunun sebebi ise özel hastanelerinin ücret farkı %200′ye çıkabilecek kadar ücret farkı sebebiyledir. Özel tüp bebek tedavi merkezlerinde ücretli hasta maliyeti 4000-5500 tl arası değişen fiyatlara sahiptir.

İlaçlar, testler gibi ilave gereksinimler de hesaba katıldığında bu fiyat 6000-9000 tl’ye dek yükselebilir. Ultrason muayenesi, yumurtalıkların takip edilmesi için birden fazla kez uygulanır. Olgunlaşan yumurtalar belirlenen gün ve saatte anestezi altında  OPU uygulanarak alınır. Ve bu işlem de tüp bebek fiyatlarının içinde dahil olan hizmetlerdendir. Bu hizmetlere, yumurtaların laboratuvar koşullarında döllenmesi (IVF), döllenen embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesi de eklenir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Fiyatları

Tüp bebek tedavisinde anne adayına hangi ilaçların kullanılacağının belirlenmesi için adetin 2 günü yapılan kan testinde yumurtalıkların rezerv durumuna bakılır. Eğer anne adayının rezerv durumu iyiyse, tedavide kullanılacak ilaçların fiyatları 750- 1000 arası değişebilir. Yumurta rezervleri iyi değil ve sayısı az ise, anne adayının yaşı ilerlemiş ise, yumurtaların uyarılması adına daha fazla ilaç kullanımı gerekir. Dolayısıyla tüp bebek tedavisi ilaçları haricinde bu masraf, 2000-3000 arası olabilir. Mikro tese uygulamasının maliyeti 2000tl -3500tl arasında bir fiyatlandırmaya tabii tutulur. IMSI, EMBRİYOSKOP, GEBELİK AŞISI gibi hastaya uygulanacak olan bazı işlemler, bazı merkezlerde ek masraf olarak hastaya gösterilebilir. Kişilerin bu uygulamalar için ek ücret ödemeleri gerekip gerekemediğini muhakkak sorması gerekir.

 • Devletin 2014 yılında tüp bebek tedavisine desteği ne kadar?

Tüm Dünya’da çok yaygın şekilde uygulanan tüp bebek tedavisi maliyeti, kimi ülkelerde 10 bin dolar kadar tutabilmektedir.Ancak Türkiye’de tüp bebek tedavisi ücret merkezden merkeze değişebilse de genellikle ve yaklaşık olarak 3 bin tl kadardır. Tedavide kullanılan ilaçlarla da beraber bu fiyat 5 bin tl gibi bir fiyatla tamamlanabilir. Adaylar eğer sağlık güvencesine sahip ise, bağlı olduğu kuruluştan faydalanabilir. Fakat öncelikle adayların sağlık bakanlığına bağlı olan bir kurumdan tüp bebek tedavisine uygun olduklarını gösteren bir rapora ihtiyaçları vardır.

Sağlık kurumundan raporu olan adayların bağlı oldukları kurum tüp bebek tedavisi masraflarının 1.120 TL kadar bir kısmını karşılayarak adaylara yardımcı olabilmektedir.Tüp bebek uygulaması bittikten sonra tüp bebek tedavisi için alınan uygunluk raporu sayesinde bağlı olunan kuruma bildirilerek kurumun üstlenmiş olduğu miktar adaylara geri ödenir. Şayet, baba adayında sperm bulunamamış ve bu sebeple cerrahi işleme gerek duyulmamış ise, uygulamanın ücreti yine kısmi bir şekilde adayın bağlı olduğu kuruluş tarafından ödenir. İlaçların maliyeti ise, anne adayı tedavi sırasında ilaç kullanmış ise, ilaç raporu sayesinde bağlı olunan kuruma gidilerek ilaç ücretinin %80 kadar bir miktarını geri alabilme şansına sahiptir.

 • Tüp Bebek Tedavileri SGK Tarafından Nasıl Karşılanır?

SGK tarafından tüp bebek maliyetlerinin bir kısmı karşılanmaktadır. Tüp bebek yöntemi, bazı şartların yerine getirilmesi halinde SGK tarafından karşılanmaktadır. Bunlar:

 1. Yapılan tıbbi tedaviler ardından normal şekillerde bebek sahibi olamadığının ve yalnızca yardımcı üreme tedavi yöntemleri sayesinde bebek sahibi olabileceğine ilişkin sağlık kurulu raporu olması.
 2. Anne adayının 23 yaşını doldurmuş, 40 yaşından gün almamış olması,
 3. Tedavinin uygulandığı merkezin Sağlık Kurumu ile sözleşmeli olması,
 4. En az 5 yıldır genel sağlık sigortalısı ya da bakmakla sorumlu olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması
 5.  Son 3 yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden netice alınamamış olduğunun kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi, kanıtlanması.

gibi şartlar yerine getirilerek gerekli kuruluşlardan rapor alınabilir, maliyetin karşılanması sağlanabilir.

www.annebebektavsiye.com sitesi olarak sizin için Tüp bebekle ilgili aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulmaya çalıştık. İşte tüp bebekle ilgili sizden gelen sorular ve cevapları; 

 • Kadınların doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir?
  • En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonra pratik olarak gebelik şansı ihmal edilebilecek kadar azdır. Daha önce geçirilmiş cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, yumurtalık ve tüpleri etkileyen enfeksiyonlar da gebelik şansını olumsuz olarak etkiler.
 • Kadınlar ne sıklıkla jinekolojik muayene olmalılar?
  • Cinsel olarak aktif olan kadınlarda jinekolojik muayeneler her yıl yapılmalıdır. Bu muayeneler ile beraber rahim ağzı kanseri taraması için PAP testi (smear) de yapılmalıdır.
 • Miyomlar ve tüplerin tıkalı olması hamileliği etkiler mi?
  • Miyomlar rahim iç tabakasına yani bebeğin gelişeceği yere baskı yapıyorsa gebelik şansını etkiler. Rahim duvarından dışarı doğru büyümüş olan miyomlar ise çok büyük olmadıkça gebelik şansını etkilemezler. Tüplerin tıkalı olması ise gebelik oluşumunu imkânsız kılar.
 • Düzenli bir beraberliğe rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler, ne zaman tedaviye yönelmeliler?
  • Kadın yaşı 35’in altında ve öyküde gebelik oluşumunu etkiyebilecek herhangi bir problem yoksa 1 yıl, yaş 35’nin üzerinde veya geçmişte gebelik oluşumunu etkiyebilecek bir problem varsa 6 ay sonra inceleme ve tedavi başlanmalıdır.
 • Tüp bebek kaç yaşına kadar uygulanabilir? İleri yaştaki hastalar ne kadar beklemeli?
  • Tüp bebek 45 yaşına kadar uygulanabilir. Ancak 40 yaşından sonra şansın azaldığı bilinmelidir.
 • Mikroenjeksiyon nedir?
  • Mikronenjeksiyon tek bir spermin yumurta içine zerk edilerek döllenmenin sağlandığı bir tüp bebek yöntemidir
 • Tüp bebek nedir?
  • Mikroenjeksiyondan farklı olarak spermler belirli bir sayıda yumurtanın çevresine bırakılır ve spermlerden bir tanesi yumurtanın içine kendiliğinden girer.
 • Mikroenjeksiyonun tüp bebek yönteminden farkı nedir?
  • Mikroenjeksiyonda bir sperm direkt olarak yumurta içine özel bir cihaz (mikromanipülatör) aracılığı ile enjekte edilerek döllenmeye yardımcı olunur.
 • Tüp bebek veya mikroenjeksiyon kimlere uygulanır? Nasıl uygulanır?
  • Gebe kalamayan ve klasik tedavi yöntemlerinin etkisiz olduğu durumlarda bu yöntemler uygulanır.
 • Tüp bebek tedavisi hangi aşamalardan oluşmaktadır?
  • Yumurtalıkların uyarılması, yumurta toplanması, yumurtaların sperm ile döllenmesi, ve döllenmiş yumurtaların nakli (embryo transferi) aşamalarından oluşur.
 • Sperm tetkikinde sperm sayısının çok az olması veya sperm bulunmaması durumunda ne yapılmaktadır?
  • Sperm sayısı az ise mikroenjeksiyon yapılır. Menide hiç sperm olmaması durumlarında ise testis içinde cerrahi olarak sperm aranması gerekir.
 • Yumurta nasıl toplanır? Ağrılı bir işlem midir?
  • Vajinal ultrason ile yumurta toplanır. Ağrılı bir işlem değildir. Kliniğimizde biz tüm tüp bebek uygulamalarında yumurta toplamada hafif genel anestezi kullanmaktayız.
 • Yumurta toplama işlemi sonrasında kişi kendini nasıl hisseder?
  • Genellikle işlemden bir süre sonra evine gidebilir ve hatta aynı gün öğleden sonra işine dönebilir.
 • Bu tedaviler sonucu yumurtalık rezervi tükeniyor mu?
  • Yumurtalıkların tüp bebek amaçlı uyarılması rezervi azaltmaz.
 • Her yumurta döllenir mi?
  • Yumurtaların döllenmesi için olgun ve yapısal olarak normal olmaları gerekir. Her yumurta döllenmeye müsait değildir. Döllenen her yumurta ise sağlıklı bir embryo haline dönüşmez.
 • Yumurtalar döllendikten sonra embriyolar rahim içine nasıl yerleştirilir?
  • Embriyo transferi basit bir işlemdir. Rahim ağzından ince bir plastik katater ile ultrason eşliğinde rahim içine yerleştirilir.
 • Transfer sonrası arta kalan embriyo olur mu? Olursa bunlara ne yapılır?
  • Transfer sonrası arta kalan kaliteli embriyolar dondurularak saklanabilir.
 • Embriyo seçimi nasıl yapılır? Çoğul gebelik nasıl önlenebiliyor?
  • Bayan yaşı, embriyo kalitesi, uygulama sayısı ve dondurulacak embriyo varlığına göre seçim yapılır. 6. Mart. 2010 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik ile transfer edilen embriyo sayısına 1-2 ile yasal sınırlama getirilmiştir.
 • Transfer sonrası istirahat edilmeli mi?
  • İstirahatın faydası gösterilmiş değil. Normal yaşama devam edilmesini öneriyoruz.
 • Transferden sonra kişi normal aktivitelerine ne zaman döner?
  • Cinsel yaşam ve spor dışında normal aktivitelere transfer sonrasında hemen dönebilir.
 • Kişinin cinsel yaşamını etkiler mi?
  • Gebelik testi gününe kadar ilişki önermiyoruz ancak bu da etkinliği kanıtlanmış bir uygulama değil.
 • Tüp bebek tedavisinde kullanılan hormon ilaçları kanser riskini artırır mı? Bu ilaçların yan etkileri var mı?
  • Kanser riskinde artış söz konusu değil. Yumurtalıkların aşırı uyarılması (hiperstimulasyon) en önemli risktir.
 • Bu tedaviler sonucu dış gebelik olur mu?
  • Dış gebelik olasılığı %1–3 civarındadır. Hem rahim içinde hem de dışında olma olasılığı ise %0.5 tir. Buna heterotopik gebelik denir.
 • Dondurulmuş embriyodan elde edilen gebelik sonuçları nasıldır?
  • Bu oranlar merkezden merkeze çok değişir. Anatolia Tüp Bebek Merkezinde biz %45–50 civarında bir gebelik oranı elde ediyoruz.
 • Dondurulmuş embriyo ile normal tüp bebek yöntemiyle doğmuş bebekler arasında sakatlık riski farkı var mı?
  • Fark yoktur.
 • Çiftlerin her ikisinde de tıbbi bir sorun olmadığı halde gebelik elde edilemiyorsa nasıl bir yol izlenir?
  • Tüp bebek ile gebelik olmaması durumunda detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Eğer gebeliği engelleyecek bir neden bulunursa tedavi edilmelidir. Ancak çoğu zaman belirgin bir neden bulunmamaktadır.
 • Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?
  • Tedavinin başından gebelik testi gününe kadar yaklaşık 30 gün sürer.
 • Tüp bebek gebeliklerinde düşük riski daha mı yüksektir?
  • Düşük riski daha yüksek değildir.
 • Tüp bebek kaç kez denenebilir?
  • Üç denemeden sonra gebelik şansı düşer. Daha sonraki denemelerde de gebelik elde edilebilir ancak şans daha azdır.
 • Kullanılan sperm ve yumurtalar eşlerin kendisine mi aittir?
  • Evet
 • Tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirleyebilir miyiz?
  • Belirlenebilir ancak etik ve kanuni nedenlerde dolayı Türkiye’de bu mümkün değil.
 • Gebelik oluşmadan önce genetik problemler konusunda alınabilecek önlemler var mı?
  • Eğer aile içinde rastlanan genetik hastalıklar varsa ve bu hastalıkların preimplantasyon tanısı mevcut ise embriyolar üzerinde inceleme yapılabilir.
 • Embriyolarda genetik inceleme kimlere önerilmektedir?
  • Akdeniz anemisi, orak hücreli anemi, ve bunlara benzer tek gen üzerinden geçiş gösteren çok sayıda hastalıkta embriyolarda genetik tanı mümkündür.
  • Gebelik oluştuktan sonra koryon villus örneklemesi veya amniosentez ile genetik hastalıklardan bazılarının tanısı konabilir.
 • Tüp bebek işleminde başarılı olma şansı nedir?
  • Başarı kadının yaşına ve embriyo kalitesine bağlıdır. 30 yaşın altında gebelik oranları %55-60 civarında olup, 40 yaşında sonra %15-20’lere düşer.
 • Tüp bebek işleminde başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?
  • Kadın yaşı, embryo kalitesi, rahmin bütünlüğü başarıyı etkiler.
 • Tüp bebek tedavisinde başarıyı olumsuz yönde etkileyen faktörler nelerdir?
  • Rahim içinde embriyoların tutunmasını engelleyecek yapışıklık, myom veya polip gibi problemlerin olması, tüplerin tıkalı ve içlerinin su dolu olması tüp bebekte başarıyı olumsuz olarak etkiler.
 • Tüp bebek işlemi sırasında oluşabilecek riskler nelerdir?
  • En önemli riskler çoğul gebelik ve aşırı uyarım sendromudur.
 • Tüp bebek tedavisi süresince hastanede yatmak gerekli midir?
  • İşlemin hiç bir aşamasında yatış gerekmez.
 • Tüp bebek uygulamalarıyla elde edilen gebeliklerden doğan bebeklerle, normal doğan bebekler arasında fark var mı?
  • Herhangi bir fark yok. Sadece testis içinde alınan spermlerin döllenme amaçlı kullanıldığı durumlarda az da olsa bazı anomalilerde artış olabiliyor.

 

Yorum Yapın

Gezinme